Aktuality

Kdy bude Zdraví ze stravy oficiální spolek?

01.10.2014 15:29

Jak možná víte, usilujeme o to, aby se Zdraví ze stravy stalo oficiálním spolkem. Už v červnu jsme rejstříkovému soudu zaslali žádost o zápis. Bohužel se to trochu zvrtlo – na konci června nám odepsali, že chybí jeden potřebný dokument. Téměř tři měsíce soud řešil naší námitku, že dodané dokumenty jsou v pořádku. Nakonec nám dal soud zapravdu.

Škoda ztráty času, ale snad už budeme brzy zapsaní a budeme moct začít oficiálně působit!

Zdraví ze stravy se zúčastnilo Svatováclavské benefice

28.09.2014 23:30

V sobotu 27. září se iniciativa Zdraví stravy zúčastnila Svatováclavské benefice, kterou uspořádala waldorfská základní škola Wlaštovka. Na akci jsme měli stánek, v němž jsme prodávali zdravé občerstvení. Výtěžek z prodeje je určen pro rozvoj Wlaštovky.

Zúčastnili jsme se setkání koordinátorů Skutečně zdravé školy

13.09.2014 23:30

V sobotu 13. září se uskutečnilo setkání regionálních koordinátorů iniciativy Skutečně zdravá škola. Naše Zdraví ze stravy mělo na setkání také své zástupce. Hlavními body setkání byly informace o jednání s MŠMT, kdy se ministerstvo distancovalo od aktivit iniciativy. Velmi zajímavá byla přednáška Margit Slimákové o tom, proč je důležité řešit zdravou stravu už u dětí a jak ji praktikovat (např. argument, že 80 % výdajů na zdravotnictví jde na léčení chronických nemocí, jejichž hlavními příčinami jsou špatná strava, málo pohybu a kouření). Setkání se zúčastnily i kuchařky a vedoucí školních jídelen, které nejen, že vaří zdravě a z kvalitních surovin, ale pořádají pro děti např. kroužky vaření. Další inspirací ze škol byly různé festivaly zdravé výživy a jarmarky, kterých se mohou zúčastnit i rodiče a poznat, jak a z čeho se na škole vaří. Důležité je, aby o stravování dětí projevovaly zájem rodiče.

Co se nám povedlo a co je ještě k jednání?

01.07.2014 23:31

Po devíti měsících našeho snažení o změnu jídelníčku, diskusí s paní ředitelkou 1. MŠ v K. Varech i ostatními rodiči, přednášky manželů Škvařilových..atd...bychom rádi shrnuli výsledek našeho snažení. 

Za prvé - díky této iniciativě začalo více rodičů přemýšlet o tom, jak se děti stravují. Mnozí se k nám přidali a podpořili naše snažení, za což jim velice děkujeme a této podpory si vážíme! Při dalších jednáních, které nastanou na začátku školního roku 2014-2015 bude mít naše slovo větší váhu tím, že se můžeme opřít o více hlasů ke změně.

Za druhé - jaké pozitivní změny v jídelníčku nastaly?  Objevilo se více zeleninových polévek a snížilo se množství nezdravých uzenin. Zavedl se jednou týdně  tzv. " kytičkový den ", který je čistě bez živočišných bílkovin. ( Kromě ryb, které nejsou podle vedení počítány za " maso " ).

Za třetí - co je ještě k jednání?  Rádi bychom , aby dětem byly primárně nabízeny neoslazené tekutiny, aby bylo v jídelníčku více čerstvé, či upravené zeleniny, více luštěnin a obilovin. ( Obilovinami myslíme celá zrna upravená např. v podobě kaše a NE bílé pečivo se zrníčky - tzv. vícezrnné pečivo, které je nyní téměř denně ).

V současné době se snažíme oslovit dětské lékaře na Karlovarsku, aby nám tak pomohli s větší propagací našeho snažení. 

Rádi bychom také touto cestou poděkovali všem paním učitelkám a kuchařkám za velice vstřícný přístup a snahu o ozdravění jídelníčku. Děkujeme!

Setkání příznivců

12.06.2014 23:31

Ve středu 11. června proběhlo v Karlových Varech setkání těch, kteří mají zájem o zdravé stravování dětí ve školkách a školách. Byly představeny cíle spolku a podařilo se dát dohromady mnoho námětu pro další činnost. Jsme rádi, že se podařilo rozšířit naše řady o další podporovatele. Děkujeme!

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5